logo3

021-66748557

فروشنده شوید

دسته بندی ها

انتخاب بهترین و مناسب ترین لوازم برقی و الکترونیکی داخل خودرو

فهرست مطالب

با پیشرفت صنعت خودرو سازی ، اتصال تمام قطعات خودرو ، هماهنگی بین سیستم ها و کنترل شرایط و عملکرد خودرو به کمک میکرو کنترلر ها انجام می شود. از این رو حساسیت خودرو ها نسبت به قطعات مورد استفاده بیشتر از قبل شده است. به بیان دیگر، انتخاب لوازم برقی و الکترونیکی مورد استفاده در خودرو باید با دقت و وسواس بیشتری انجام شود تا سیستم برق و عملکرد اتومبیل دچار اشکال نشود. در نتیجه پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا نکاتی را در مورد انتخاب بهترین لوازم الکترونیکی و برقی داخل خودرو برای شما توضیح دهیم.

سیستم برق خودرو و لوازم الکترونیکی موجود در خودرو از قطعات و لوازم حساس به شمار می آیند. زیرا علاوه بر عملکرد خود، بر کارایی و فعالیت سایر قطعات و سیستم های برقی خودرو تأثیر خواهند گذاشت. طی چند سال گذشته، تمامی خودرو ها مجهز به کامپیوتر ( ECU ) شده اند که وظیفه کنترل و هماهنگی تمام سیستم ها و قطعات خودرو اعم از سوخت رسانی ، ترمز ، چراغ ها و … را به عهده دارد. کامپیوتر اتومبیل به کمک میکروسوئیچ های نصب شده روی قطعات خودرو و پیغام هایی که از جانب این قطعات دریافت می کنند، اشکالات موجود در سیستم عملکرد اتومبیل را به وسیله چراغ های تعبیه شده پشت کیلومتر شمار نظیر چراغ Check ، چراغ STOP و سایر چراغ ها ، به راننده نمایش می دهند. تمامی اطلاعات اشکالات و خطاهای جزئی و یا اساسی ایجاد شده را در خود ذخیره می کنند و با اتصال ECU به سیستم عیب یاب (دیاگ) این اشکلات را بر روی دستگاه دیاگ به تعمیرکار خودرو نمایش می دهند.

اگر بخواهیم سیستم برق اتومبیل را به طور ساده توضیح دهیم، باید بگوییم که سیستم برق ماشین، از باتری ، دینام ، سیم کشی ، فیوز ها و سنسور ها تشکیل شده است و کامپیوتر ( ECU ) نقش کنترل این مجموعه را ایفا می کند. باتری اتومبیل های سواری ولتاژ 12V و شدت جریان خروجی (آمپر های) متفاوتی دارند که طراح و تولید کننده اتومبیل، با توجه به نیاز سیستم خودرو، نوع باتری استاندارد و قابل استفاده را تعیین می کنند. همچنین نوع سیم های استفاده شده در سیم کشی نیز با توجه به شدت جریان مورد نیاز هر قطعه تعیین می شود. در صورتی که قطعات برقی و مصرف کننده استاندارد نباشند، جریانی بیش از توان سیم کشی خودرو می کشند که این اتفاق می تواند باعث سوختن فیوز ها، سیم کشی و در نهایت آتش سوزی در خودرو شوند.

اما این قطعات غیر استاندارد چگونه باعث اختلال در سیستم برق خودرو می شوند؟ همان طور که در بالا به طور مختصر بیان شد، استفاده از قطعات و لوازم برقی غیر استاندارد باعث خراب شدن و سوختن سیم کشی می شود که با معیوب شدن سیم کشی خودرو، عملاً فعالیت تمام سیستم های خودرو مختل خواهد شد. اتصال قطعات الکترونیکی به وسیله سوکت های فلزی انجام می شود. در صورتی که فلز به کار رفته در سوکت ها از جنس مناسب و اندازه استاندارد برخوردار نباشد، اتصال بین قطعات به طور کامل انجام نمی شود. در این حالت مصرف کننده به عنوان یک مقاومت عمل کرده و جریان بالا می کشد و چون سیم اتصال توانایی تحمل آن جریان را ندارد، می سوزد.

دلیل دیگری که باعث ایجاد خرابی در سیستم برق و سیسم کشی خودرو می شود، شدت جریان لازم برای راه اندازی قطعه برقی مورد نظر است. تولید کنندگان خودرو تمامی اطلاعات و استاندارد های لازم را در دفترچه راهنمای اتومبیل و در قسمت های مورد نظر بیان گرده اند که در صورت نیاز به تغییر در قطعات فابریک و یا اضافه کردن سایر تجهیزات به خودرو، قطعه مناسب و مطابق با استاندارد های خودرو ساز و خودروی مورد استفاده انتخاب کنید. عامل دیگری نیز می تواند سیستم برق اتومبیل شما را دچار اشکال کند؛ برخی از قطعات تقلبی بوده و اطلاعات درج شده روی آن ها با مقادیر واقعی و مصرفی آن ها یکی نیست. در نتیجه در هنگام خرید قطعات الکترونیکی باید از اصل بودن آن ها نیز اطمینان کامل پیدا کنید.

در صورتی که لوازم مورد استفاده استاندارد بوده و اتصال آن ها با خودرو به درستی انجام شود، هیچ گونه اختلالی در سیستم خودرو ایجاد نخواهند کرد. همکاران ما در بخش محصولات ، سعی در انتخاب محصولات با کیفیت و استاندارد برای انواع خودرو نموده اند تا شما مشتریان گرامی با خیال آسوده بتوانید اقدام به خرید نمائید.

سبد شما
  • سبد خرید خالی است.

هر کالایی برای ماشینت میاد با خبرشو

به کمک نیاز دارید؟
0