logo3

021-66748557

فروشنده شوید

دسته بندی ها

انواع لامپ های خودرو

لامپ ماشین

فهرست مطالب

انواع لامپ های خودرو و کاربرد های آن

لامپ های خودرو و تکنولوژی روشنایی در خودرو ها و لزوم استفاده از آن ها را تقریبا می توان با اختراع اتومبیل هم سن دانست. چرا که بی شک برای استفاده از خودرو ها در شب، نیاز به دید کافی و نور دهی مناسب می باشد. حال با توجه به نیاز رانندگان و ایمنی در راندن خودرو به هنگام شب، می شود سیستم روشنایی خودرو را جزئی از آن دانست. با توجه به ابتدایی بودن اختراعات در آن زمان، اولین سیستم های روشنایی تحت عنوان “لامپارا” بوده است که در اصل متشکل از یک آینه ی مقعر، یک مخزن پارافین و فیتیله آتش می باشد. با روشن کردن فیتیله و استفاده از نور آتش و همچنین با متمرکز کردن آن بوسیله ی آینه، نیاز به روشنایی را تا حدودی از بین می بردند. درست است که اصل این سیستم در ابتدا برای درشکه ها مورد استفاده قرار می گرفت، ولی نصب آن بر روی اتومبیل های اولیه هم رویت شده است. در زیر چند نمونه از این سیستم روشنایی را با هم می بینیم.

ابتدایی ترین نوع سیستم روشنایی

 نمایی از لامپارا

 

نمایی از لامپارا

 

نمایی از لامپارا

خودرو های ابتدایی از لامپارا استفاده می کردند

  نسل لامپ های رشته ای

با پیشرفت در تکنولوژی و بهره مندی از انرژی الکتریسیته، نسل جدیدی از سیستم روشنایی تحت عنوان لامپ های رشته ای یا تنگستنی معرفی شد. لامپ های تنگستنی بوسیله ی عبور الکتریسیته از تنگستن موجود، باعث روشنایی می گردد. تنگستن که فلزی حساس در برابر الکتریسیته است، در جریان های بالای الکتریکی گداخته و نورانی می گردد. این تکنولوژی هنوز هم در لامپ های خودرو و دیگر لامپ های تنگستنی مورد استفاده قرار می گیرد. لامپ های تنگستنی را می توان یکی از بزرگ خاندان انواع لامپ دانست. چرا که با توجه به گذشت مدت زمان زیاد از اختراع آن هنوز هم استفاده می گردد. بهره گیری از آن به صورت فابریک در اکثر خودرو ها نیز هنوز هم صورت می گیرد. این نوع لامپ را می توان نسل دوم از سیستم روشنایی دانست. داشتن نور زرد رنگ از ویژگی های بارز این دسته از لامپ می باشد. تکامل این دسته از لامپ های خودرو را مدیون گاز هایی هستیم که در اطراف تنگستن مورد استفاده قرار می دادند. برای مثال اگر درون لامپ های تنگستنی را با گاز هالوژن پر کنیم، نور حاصل از زرد به سفید تغییر می کند.

معایب استفاده از لامپ های تنگستنی در خودرو:

عمر کوتاه تر نسبت به نسل های بعدی لامپ خودرو

نور دهی نا مناسب برای رانندگی در جاده با سرعت بالا

فواید استفاده از لامپ های تنگستنی در خودرو:

هزینه ی کم تهیه آن ها

فراگیر بودن و نصب بسیار آسان

 

اولین نمونه های لامپ های رشته ای خودرو

لامپ ماشین

اولین نمونه های لامپ های رشته ای خودرو در حالت روشن

لامپ خودرو

تست لامپ روی خودروی بویوک

لامپ خودرو

استفاده از لامپ های رشته ای در خودرو های مدرن

لامپ خودرو

نمونه ای از لامپ های رشته ای مدرن و امروزی

لامپ های هالوژنی

هالوژن ها یا گاز های نجیب، به دسته ای از عناصر موجود در طبیعت گفته می شود که به علت ساختار خاص و تقریبا نا پایدارشان، گزینه های مناسبی برای استفاده در لامپ های نسل جدید می باشند. گاز های نجیب به ترتیب عدد اتمی عبارتند از، هلیوم، نئون، آرگون، کریپتون، زنون، رادون. هالوژن ها گاز های سمی و خطرناک برای محیط زیست محسوب می شوند. نام دیگر این گاز ها، گاز های گلخانه ای می باشد.

هرکدام از گاز های ذکر شده در برابر جریان الکتریسیته واکنشی خاص دارند. برای مثال رنگ، حرارت، درخشندگی و نفوذ نور در هر کدام متفاوت است. انواع لامپ های مهتابی، لامپ هایی که در تابلو سازی استفاده می شوند و لامپ معروف زنون در صنایع خودرو سازی را در کل جزء دسته ی لامپ های هالوژنی باید قرار داد. کارخانه بی ام و اولین کارخانه ای بود که در اوایل دهه ی 60 از لامپ های هالوژن استفاده کرد و پس از آن آ ئو دی در اوایل دهه ی 90 این تکنولوژی را به صورت استاندارد وارد مرحله ی تولید خودرو کرد.

شاید شنیده باشید که بعد از شکستن مهتابی ها به دلیل وجود گاز های سمی پخش شده، بهتر است سریعا اقدام به جمع کردن خرده شیشه ها و از بین بردن آن ها نمود.دلیل این گفته همین گازهای هالوژن است.

تصویری از دو لامپ رشته ای و هالوژنی

نمایی از یک لامپ هالوژن(زنون) در صنعت خودرو سازی

استفاده کارخانه ها از لامپ های هالوژن استاندارد در خودرو

کارخانه بی ام و اولین کارخانه ی استفاده کننده از لامپ های هالوژن

معایب استفاده از لامپ های هالوژن در خودرو:

ایجاد مزاحمت برای رانندگان دیگر و خطرساز بودن

نیازمند به ولتاژ بالا که توسط ترانس مخصوص ایجاد می شود

پخش گاز های سمی بعد از شکستگی لامپ

نیازمند به گرم شدن برای فعال شدن

فواید استفاده از لامپ های هالوژن در خودرو:

نفوذ و پراکندگی بالای نور

دادن دید بهتر در حین رانندگی

لامپ های اس ام دی و ال ای دی

از پیشرفته ترین نوع لامپ ها می توان به تکنولوژی SMD یا به صورت کلی LED اشاره کرد. لازم به ذکر است که اس ام دی ها زیر دسته ی ال ای دی ها هستند. ال ای دی نسل جدید و پیچیده ی سیستم روشنایی بوده که به انواع مختلف در بازار قابل یافتن است. از انواع اس ام دی می توان به لامپ های هدلایت اشاره کرد. هدلایت ها نسل جدید لامپ های خودرو می باشند که از نوردهی و قدرت بالا برخوردار بوده و در عین حال خطرات و آلایندگی های لامپ های هالوژن را ندارد. توان مصرفی و شدت نور دهی در انواع مختلف هدلایت متفاوت است. طول عمر اس ام دی ها بر حسب دقیقه بوده و واحد توان، شدت نور و ولتاژ مورد نیاز آن ها به ترتیب وات، لومن و ولت می باشد. هدلایت ها از اس ام دی های قوی ساخته شده اند. لازم به ذکر است که اندازه و سیستم اس ام دی ها کمک شایانی به زیبایی بخشیدن به نورپردازی خودرو می کند.

استفاده از هدلایت با تکنولوژی ال ای دییی

ظاهر ال ای دی های اس ام دی

 

ساخت مناسب برای حالت پذیری های خاص
اس ام دی ها در انواع و اشکال مختلف

در رنگبندی های مختلف

معایب استفاده از ال ای دی ها:

پیوسته بودن چیپ ست و ال ای دی به همدیگر

فواید استفاده از ال ای دی ها:

شدت بالای نور

کوچک بودن

مقاوم در برابر ضربه

بدون پوشش شیشه ای

بکار نرفتن گاز هالوژن در ساختار آن

________________________________________________________________________________________________________________________

گروه تحقیقاتی تهلوکس شما را به خواندن مطالب بیشتر دعوت می کند

هدلایت چیست و چه کاربردی دارد؟
انواع پایه های هدلایت

 

 

سبد شما
  • سبد خرید خالی است.

هر کالایی برای ماشینت میاد با خبرشو

به کمک نیاز دارید؟
0