logo3

021-66748557

فروشنده شوید

دسته بندی ها

سر اگزوز و منبع اگزوز + عکس

سر اگزوز و منبع اگزوز

فهرست مطالب

ضروری است که رانندگان اعم از خانم یا آقا نکات حساس و ضروری درباره ی سیستم اگزوز را بدانند. با طرح سوالات مربوطه به کار خود ادامه می دهیم

  1. اگزوز و کاربرد آن چیست؟
  2. اجزاء اگزوز کدام است؟
  3. چه زمانی نیاز به تعویض اگزوز داریم؟
  4. کاتالیزور چیست؟
  5. تغییر صدا در اگزوز به چه صورت انجام می شود؟
  6. سر اگزوز چیست و چه کربردی دارد؟

اگزوز و کاربرد آن چیست؟

اگزوز به لوله ای گفته می شود که گاز های حاصل از احتراق سوخت در اتومبیل را به بیرون هدایت می کند. این لوله که در ابتدا به انتهای سیلندر ها متصل است و در انتها به قسمت پشت خودرو ختم می شود. بدی هی است که گرفتگی، پارگی و مسائلی از این دست باعث ایجاد اتخلال در عملکرد اگزوز می شود.

اجزاء اگزوز کدام است؟

از ابتدای اگزوز شروع می کنیم. اولین چیزی که باید بیان کرد گلویه اگزوز می باشد. این قسمت در اصل قسمت ابتدایی اگزوز و متصل به موتور یا همان سیلندر ها بوده که بوسیله ی پیچ و یک واشر به موتور خودرو متصل می گردد. بعد از گلویه ی اگزوز بدنه یا لوله ای را می بینیم که تا رسیدن به منبع اگزوز ادامه دارد. منبع اگزوز قسمت حجیم تر و حباب مانندی را می گویند که مسئولیت کم کردن و کنترل صدای خودرو را داشته و همچنین در درون خود کاتالیزور، سنسور و توری های جذب آلاینده را جای می دهد. بعد از منبع اگزوز قسمت انتهایی اگزوز را می توان نام برد. منبع اگزوز

نمونه ای از منبع اگزوز

چه زمانی نیاز به تعویض اگزوز داریم؟

همانطور که گفتیم اگزوز ها از اجزای مختلفی تشکیل میشوند. نقص در هر کدام از آنها نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. اما به طور کلی سه بخش در اگزوز وجود دارد که بیشتر از دیگر اجزا احتمال خرابی در آنها است. گلویه ی اگزوز به مرور زمان و بر اثر حرارت زیاد ممکن است دچار آسیب گردد. این آسیب سبب ایجاد صدا و بالا رفتن مصرف سوخت می شود. از واشر های نسوز و مرغوب در این قسمت باید استفاده کرد. قسمت آسیب پذیر بعدی را می توان مخزن اگزوز دانست. مخزن یا منبع اگزوز ممکن است بر اثر اثابت سنگ یا موانع در حین حرکت خودرو سوراخ شود و یا همچنین به مرور زمان دچار خوردگی گردد. پارگی منبع اگزوز یا ازبین رفتن توری های داخل آن علاوه بر ایجاد صدا باعث افزایش مصرف سوخت نیز می گردد. تعویض یا تعمیر آن در این شرایط از اهمیت خاصی برخوردار است. سومین عامل را باید بسته شدن مسیر اگزوز دانست. این اتفاق که ممکن است بر اثر تصادف ها و یا گیر کردن شی خارجی در مسیر اگزوز اتفاق بیافتد نتیجه اش خارج نشدن گاز های حاصل از احتراق و ترکیدگی سیلندر، سر سیلندر و یا دیگر اجزای اگزوز می باشد.

کاتالیزور چیست؟

کاتالیزور ها به قطعاتی گفته می شوند که وظیفه ی جذب مواد آلاینده در گاز های خودرو را داشته و جلوگیری از پخش آن در محیط زیست را حاصل می شوند. نبود آن ها در اولین اقدام سبب آلوده شدن محیط زیست می گردد و از نظر فنی نیز باعث افزایش مصرف سوخت می شود.

تغییر صدا در اگزوز به چه صورت انجام می شود؟

بسیاری از صاحبان خودرو هنگامی که در مسیر اسپرت کردن اتومبیل خود گام برمیدارند تمایل به ایجاد تغییر صدا در اگزوز خودروی خود دارند. ذکر این نکته ضروری است که برای تغییر در صدای اگزوز می بایست منبع اگزوز را دستکاری یا تعویض کرد. منبع اگزوز های ” هاوارد” به این منظور طراحی و تولید می شوند. در این میان می توان به انواع منبع اگزوز های اسپرت اشاره کرد. منبع اگزوز های سایلنسر دار به آن دسته از منبع اگزوز ها گفته می شود که تنها در هنگام گاز دادن های شدید صدای متفاوتی را بروز می دهند و در حالت عادی همچون یک منبع اگزوز فابریک بدون صدا کار می کنند.

سر اگزوز چیست و چه کربردی دارد؟

سر اگزوز ها همواره جنبه ی تزئینی دارند. این دیدگاه که تمام سر اگزوز ها باعث تغییر صدا می شوند اشتباه است. می توان گفت اغلب سر اگزوز ها تغییری در صدای خودرو ایجاد نمی کنند.

برای دیدن تمامی نمونه های سر اگزوز اینجا کلیک کنید

پیشنهاد می شود بخوانید

قیمت انواع سر اگزوز دولول

سر اگزوز فابریک 206 و 207

سبد شما
  • سبد خرید خالی است.
×

هر کالایی برای ماشینت میاد با خبرشو

به کمک نیاز دارید؟
0