logo3

021-66748557

فروشنده شوید

دسته بندی ها

نحوه بستن زنجیر چرخ

فهرست مطالب

آموزش بستن زنجیر چرخ

اگر خودرو دارید، زنجیر چرخ نیز مانند جک روزی به کارتان خواهد آمد ، لحظه ای که حتی فکرش هم نمی کنید، به مسافرت رفته اید و خودروی شما در گل و لای مانده، در برف و… زنجیر چرخ در مواقع اضطراری می تواند جان شما و یا اطرافیانتان را نجات دهد.

قبل از بستن زنجیر چرخ چه مواردی را بررسی کنیم؟

قبل از اقدام به بستن زنجیر، از  دیفرانسیل جلو یا عقب بودن خودروی خود مطلع شوید ، زنجیر بر روی چرخی بسته می شود که نیروی محرک خودرو به آن منتقل می شود.

اکثرا خودروهای تولید داخل دیفرانسیل جلو هستند، زنجیر چرخ بر روی خودروهای پراید، ۲۰۶ ، تندر ۹۰ (L90) ، سمند که دیفرانسیل جلو هستند بر روی لاستیک جلو بسته می شود اما در پیکان، آر دی، مزدا۲۰۰۰ ، لامبورگینی، فراری زنجیر چرخ بر روی چرخ عقب بسته می شود

تشخیص نوع دیفرانسیل در خودرو

  • مشاهده زیر خودرو (دیفرانسیل عقب کاملا مشخص است)
  • در عمل تیکاف، چرخ هایی که درجا می چرخند و یا بکسوات می کنند بیانگر نوع دیفرانسیل اند
  • قرارگیری موتور در خودروهای دیفرانسیل عقب مطابق شکل (موازی با طول خودرو)عمودی و دیفرانسیل جلو موازی با عرض خودرو (افقی) است)
  • دقت کنید برخی خودروها دیفرانسیل جلو و عقب هستند

مراحل بستن زنجیر چرخ خودرو

۱- زنجیر چرخ را همیشه تمیز و در جای خشک در صندوق عقب خودرو نگهداری کنید، اگر خودروی شما تک دیفرانسیل (جلو یا عقب) است دو زنجیر چرخ برای خودرو کافیست که برای دیفرانسیل جلو به چرخ های جلو می بندیم و برای خودروهای دیفرانسیل عقب به دو چرخ عقب؛ اگر خودروی شما دیفرانسیل جلو و عقب است بهتر است هر چهار چرخ را مجهز به زنجیر کنید.
۲- زنجیر چرخ را بر روی زمین طوری پهن کنید تا خارهای زنجیر به سمت زمین و سطح صاف زنجیر با لاستیک در تماس باشد، سپس خودرو را به وسط آن هدایت کنید. 

۳- دو طرف ساده زنجیر را از پشت چرخ به یکدیگر وصل کنید (حلقه فلزی باز را به طرف دیگر زنجیر وصل کنید)

۴- سمت دیگر زنجیر را که یک سر آن گیره ای پهن و خمیده دارد را به ترتیب مطابق شکل زیر از حلقه سر دیگر زنجیر عبور دهید و در بین حلقه بست نگهدارنده قرار دهید.

۵- بست هایی در زنجیر چرخ وجود دارند که با چرخاندن آنها ، زنجیر چرخ به لاستیک محکم می شود ، این کار را توسط آچار مخصوص انجام دهید؛ آچار مخصوص (پیچ گوشتی دوسو) را در محل بیضی شکل قرار دهید و حلقه ای از زنجیر که در سوراخ بست ثابت است (در شکل با دایره قرمز مشخص شده) را در جهت منحنی بست بچرخانید (در هنگام جدا سازی زنجیر این بستها را به حالت اولیه خود برگردانید)

 

۶- زنجیر را روی چرخ بررسی کنید تا خارهای آن به سمت لاستیک نباشد.

 

سبد شما
  • سبد خرید خالی است.

هر کالایی برای ماشینت میاد با خبرشو

به کمک نیاز دارید؟
0