logo3

021-66748557

فروشنده شوید

دسته بندی ها

چگونه روکش صندلی ماشین را تمیز کنیم؟

روکش صندلی ماشین

فهرست مطالب

در واقع هدف از خرید روکش صندلی، تمیز نگهداشتن صندلی های خودرو و جلوه زیبا ماشین است. به همین دلیل به روکش صندلی نیاز داریم تا صندلی های ماشینمان از هرگونه ساییدگی و پارگی مقاوم باشد. در این مقاله قصد داریم تا درباره این موضوع صحبت کنیم که چگونه روکش صندلی ماشین را تمیز کنیم. برای آشنایی با این ترفند ها همراه ما باشید.

چگونه روکش صندلی ماشین خود را بشوییم؟

شما می توانید روکش صندلی ماشین را در خانه بشویید اما باید توجه داشته باشید که نباید با تمیز کردن روکش ماشین به بافت و دوخت آن آسیب وارد کنید. به همین دلیل برای این کار لازم است که با نکات و ترفند های آشنا شوید که بتوانید روکش صندلی خودرو خود را به درستی بشویید.

چگونه روکش صندلی ماشین خود را بشوییم؟

وسایل برای شستشو روکش صندلی خودرو

 • جارو برقی
 • آب گرم
 • مایع شوینده مناسب (فروشگاهی یا دست‌ساز)
 • برس و پارچه مناسب یا تنذیب برای تمیز کردن روکش صندلی ماشین
 • حوله میکروفایبر برای خشک کردن نهایی صندلی‌ها

از چه مواد شوینده ای برای روکش صندلی ماشین استفاده کنیم؟

استفاده از شوینده های خانگی توصیه می شود:

۲۵۰ میلی‌لیتر جوش شیرین را با یک فنجان آبگرم مخلوط کنید. مدت زمان انتظار: نیم ساعت

۲۵۰ میلی‌لیتر سرکه سفید را با چند قطره صابون مایع و ۴ لیتر آبگرم مخلوط کنید.

مراحل شستشو روکش صندلی خودرو

در مرحله اول صندلی‌ها و فضای داخلی ماشین را با جارو برقی کاملا تمیز کنید. برای پاک شدن کامل درزهای صندلی و گوشه‌ها، از ابزار مخصوص جاروبرقی کمک بگیرید. به این طریق در مرحله بعد دچار مشکل نخواهید شد.

مراحل شستشو روکش صندلی خودرو

یک لایه نازک از مواد شوینده را به حالت اسپری روی صندلی‌ها بپاشید. هدف خیس کردن روکش صندلی نیست بلکه تمیز کردن روکش صندلی ماشین است. پس این کار را با ملایمت و تنها به‌مقدار کافی انجام دهید. ضمن اینکه حتما از اسپری مخصوص این کار استفاده کنید. تمیز کننده‌های چندمنظوره، برای تمیز کردن روکش صندلی مناسب نیستند و به آن آسیب می‌زنند.

در این مرحله بلافاصله با برس و پارچه به‌آرامی محل لکه‌ها را پاک کنید. اگر لکه‌ها عمیق بود و با یکبار برس کشیدن پاک نشد، عمل اسپری و برس کشیدن را در چندین مرحله و تا تمیز شدن کامل صندلی ادامه دهید.

اکنون محل را با یک حوله نمناک پاک کرده و آثار لکه را به‌طور کامل پاک و سپس خشک کنید.

دوباره صندلی‌ها را جارو بکشید. اگر ذره‌ای از مواد شوینده روی صندلی‌ها باقی مانده باشد به این وسیله رفع می‌شود.

برای مدتی درب‌های ماشین را باز بگذارید تا رطوبت خارج گردد.

به‌هیچ عنوان روی صندلی‌های مرطوب ننشینید. تا خشک شدن کامل روکش ها صبر کرده و سپس از اتومبیل استفاده نمایید.

شستشو روکش صندلی چرم

شستشو روکش صندلی چرم

روکش صندلی ماشین از جنس چرم به دلیل نوع جنسی که دارد برابی شستشو نیاز به مراحل خاصی ندارد. برای تمیز کردن آن نیاز به آب گرم، مایع پاک کننده و یک دستمال تمیز دارید. دستمال را با آب داغ بچلانید و سپس مقداری از مایع پاک کننده را مخلوط کنید. سپس بعد از اینکه کف مناسبی ایجاد شد ابتدا مقداری روی لکه حرکت دورانی کوچک داشته باشید که شوینده را به خود جذب کنید.

بعد از یک مقدار مکث  کوتاه می‌توانید حرکات دورانی را بیشتر کرده و خواهید دید که لکه به صورت کامل از بین رفته است. پس از اینکه لکه را از بین بردید برای اینکه به خوبی سطح چرم تمیز شود می‌توانید از یک دستمال نرم و مرطوب کل رویه‌ی چرم را حسابی بکشید تا تمیز شود.

نکات قابل توجه در شستشو سقف خودرو

 • وقتی سقف را تمیز می کنید، راحت تر است که این فضا را به چند بخش تقسیم کنید و جداگانه روی هر یک کار کنید.
 • در ابتدا کف را بمالید و  بعد با یک دستمال خشک تمیزش کنید.
 • دستمال گردگیری تنها برای تمیز کردن و تنها در صورت رنگ روشن بودن توصیه می شود. این کار ضروری است بنابراین در طول پروسه تمیزکاری دستمال له نمی شود، چرک و پرز پس نمی دهد و روی سطح لکه باقی نمی گذارد.
 • همیشه از دستمال خشک استفاده کنید. اگر دستمال در طول تمیزکاری مرطوب شد باید عوضش کنید.
 • تمیزکننده کفی را با دستمال بردارید و همیشه این کار را در یک جهت انجام دهید
 • اگر بعد از اولین بار تمیز کردن روی سقف لکه ماند، باید مراحل تمیزکاری را یکبار دیگر انجام دهید.
 • طی تمیز کردن سقف اغلب کف شوینده روی شیشه خودرو می ریزد. اگر این اتفاق افتاد، باید بلافاصله تمیزش کنید

برای رفع بوی بد روکش صندلی خودرو چه کاری انجام دهیم؟

گاهی اوقات شما روکش صندلی ماشین خود را تمیز می کنید اما بعد از تمیز کردن و شستشو صبر نمی کنید که خشک شود و به دلیل خشک نشدن بوی بدی به خود می گیرد. برای این که این مشکل حل شود بهتر است که از ترکیب جوش شیرین و آب کمک بگیرید. با استفاده از این ترکیب بوی بد روکش از بین می رود. پس از مخلوط کردن این دو مایع می‌توانید با یک دستمال تمیز و خشک حرکات دورانی را روی روکش انجام دهید تا تا بوی بد آن از بین برود البته شما می توانید برای خوشبوتر کردن ماشین خود از خوشبوکننده های خودرو استفاده کنید که برای آشنایی با انواع خوشبو کننده ماشین به این مطلب مراجعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا ترفند و نکات لازم برای شستشو روکش صندلی ماشین را عنوان کنیم. با رعایت هر کدام از این نکات و موارد شما به راحتی می توانید روکش صندلی خودرو خود را در خانه بشویید بدون این که هیچ آسیبی به آن وارد کنید. برای خرید انواع روکش صندلی خودرو و تجهیزات جانبی ماشین به سایت تهلوکس مراجعه کنید.

سبد شما
 • سبد خرید خالی است.
×

هر کالایی برای ماشینت میاد با خبرشو

به کمک نیاز دارید؟
0