logo3

021-66748557

فروشنده شوید

دسته بندی ها

با این روش ها از ترکیدن ناگهانی لاستیک جلوگیری کنید

ترکیدن لاستیک

فهرست مطالب

 

 

با این روش ها از ترکیدن ناگهانی لاستیک جلوگیری کنید

ترکیدن ناگهانی لاستیک، یکی از خطرناک‌ترین و ناخوش‌آیندترین اتفاقاتی است که به دلایل زیادی امکان رخ دادن دارد. خوشبختانه راهکارهای خوبی برای چک کردن تایر وجود دارد که تا حد زیادی از خطر جلوگیری می‌کند.

 

فشار

فشار هوای نامناسب در لاستیک عامل بسیاری از ترکیدگی‌های ناگهانی است که خطر تصادفات ناگوار را تا حد زیادی بالا می‌برد. دقت داشته باشید که حداقل ماهی یک بار و پیش از هر سفر طولانی لاستیک اصلی و یدکی خود را از نظر تورم، برآمدگی، بریدگی، خراشیدگی و آسیب‌های ناشی از ضربات شدید چک کنید. تنظیم باد و فشار مناسب در لاستیک باعث بالا رفتن عمر تایر و همچنین کاهش محسوس در مصرف سوخت خواهد شد.

 • در برخی خودروها میزان مناسب فشار هوای لاستیک را می‌توانید در آستانهٔ در ماشین، درب باک سوخت و یا دفترچه راهنمای ماشین ببینید.
 • لطفا چک کردن میزان فشار را به زمان خنکی کامل تایرها موکول کنید. این زمان حدودا ۳ ساعت پس از توقف کامل است.
 • فراموش نکنید که درون لایه داخلی تایر را هم چک کنید. این کار را با برعکس کردن تایر می‌توانید انجام دهید. آج‌ها و دیواره‌های اطراف می‌توانند آسیب‌های پنهانی خورده باشند که از چشم دور مانده‌اند.
 • میزان فشار هوای تایر در هوای گرم افزایش و در دمای کم کاهش می‌یابد. تقریبا در هر ۱۰ درجه افزایش یا کاهش دما، تایر هم به میزان ۲ کیلوگرم سنگین‌تر یا سبک‌تر می‌شود.
 • چک کردن میزان فشار هوای تایر فقط ۵  دقیقه از زمان شما را می‌گیرد. بهترین راه برای این کار استفاده از دستگاه‌های فشارسنج دیجیتالی یا آنالوگ موجود در بازار است که قیمت چندانی هم ندارند.

هم‌ترازی

ضربه به جدول یا افتادن ناگهانی در حفره باعث خراب شدن هم‌ترازی بین چرخ‌ها و نهایتا آسیب جدی به تایرها می‌شود.

 • میزان هم‌ترازی چرخ‌ها را می‌توانید به وسیله کتابچه راهنمای خودروی خود و یا نشانه گذاری چک کنید.
 • ناهم‌ترازی چرخ‌ها می‌تواند باعث بروز حوادث بسیاری شود، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای رفع آن سریعا به نمایندگی‌های مجاز تعمیرات خودرو مراجعه کنید.

چرخش

چرخش منظم لاستیک خودرو به حرکت روان و کاهش مصرف سوخت کمک شایانی می‌کند. اما مثل تمامی قسمت‌های خودرو، این بخش هم حد محدودی دارد که لازم است بر اساس میزان مسافت پیموده مطابق با استاندارد خودروی خود آن را بسنجید.

 • برای اطمینان از میزان چرخش استاندارد تایرهای خود به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید.
 • اگر نسبت به این مقدار اطمینان چندانی ندارید، بهترین پیشنهاد برای چرخش مناسب تایرها حداکثر مسافت ۱۰٫۰۰۰ الی ۱۳٫۰۰۰ کیلومتر است.

آج

ظاهر نامناسب آج‌های تایر شما می‌تواند باعث افزایش اصطکاک بین لاستیک و سطح زمین می‌شود. حتما لاستیک‌های خود را با مشاهده پستی و بلندی‌های سطح آن چک کنید تا دچار ترک خوردگی یا هموار بودن بیش از حد نشده باشد.

 • به طور منظم تایرهای خودرو را چک کنید تا سایش نامناسب به روی آن وجود نداشته باشد و همچنین، بهتر است بدانید میزان استاندارد عمق آج، چیزی در حدود ۳ میلیمتر است که می‌توانید با یک سکه کوچک آن را اندازه گیری کنید.

چراغ هشدار سیستم تنظیم باد تایرها

برخی خودروها به سیستمی مجهزند که به اختصار TPMS نوشته می‌شود. این سیستم امنیتی در واقع به طور خودکار به وسیله سنسورهای متصل به تایر، میزان فشار آنها را چک می‌کنند. اگر ماشین شما به این تکنولوژی مجهز است، حتما به چراغ هشدار آن توجه کنید. در صورتی که در حال حرکت این چراغ روشن شد سریعا خودرو را به نزدیک‌ترین تعمیرگاه خودرو منتقل کنید تا به سرعت مشکل مرتفع شود

 

منبع : اسنپ

فروشگاه اینترنتی تخفیفی تهلوکس

 

سبد شما
 • سبد خرید خالی است.

هر کالایی برای ماشینت میاد با خبرشو

به کمک نیاز دارید؟
0